benek
Blog ve Video
Yardım ve İletişim
Dalmacyali Logo
Dalmacyali
DALMACYALI_BLOG_IMAGE

Isı Yalıtımı 101

TS 825 Nedir?

13 Eylül 2023

1 dk

Isı yalıtım levhası kalınlık değerleri, TS 825 Binalarda Isı Yalıtım Kuralları standardına göre belirtilen bölgeler için, 25 cm betonarme yüzey üzerinden hesaplanmış minimum levha kalınlıklarıdır. TS 825’de belirtilen bölgelerin duvar ısıl geçirgenlik katsayısına (Uduvar) göre dış cepheyi oluşturan ortalama duvar ve betonarme yüzeyler üzerinden örnek olarak belirlenmiş olup, farklı tipteki binalar için ısı yalıtım kalınlığı TS 825’in ön görüldüğü şekilde her proje için ayrıca hesaplanmalıdır.

Dalmacyali Blog
Isıtma ya da soğutma gün dereceleri toplamının bilinmesi binaların ısıtılması yada soğutulması için gerekli olan enerji gereksiniminin bilinmesi açısından önemlidir.[1] TS 825 Bölgesel Derece Gün Haritasına göre, Türkiye 4 ayrı derece gün bölgesine ayrılmıştır. Buna göre mevsimler arası ve gece-gündüz sıcaklık farkı çok olmayan bölgelerde, minimun levha kalınlığı daha düşükken, bu fark çok olan bölgelerde minimum levha kalınlığı 9 cm’e kadar çıkabilmektedir. Mantolama projelerinde bu minimum kalınlıklara uyarak ısı yalıtımı yaptırmak, maksimum verim almak ve termal konfor yaşamak açısından son derece önemlidir.
Kaynakça:
[1] Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 12 Eylül 2023 tarihinde “Isıtma ve Soğutma Gün Dereceleri - Meteoroloji Genel Müdürlüğü (mgm.gov.tr)” sayfasından erişildi.