Profesyoneller için

Isı Yalıtım Rehberi

Isı Yalıtım (Mantolama) Faydaları

Binalarda kullanılan enerjinin yaklaşık %80 i ısıtma ve soğutma ihtiyaçları için tüketilmektedir. Bu enerjinin verimli ve etkin bir şekilde kullanılması ancak ısı yalıtımı ile sağlanabilir. Amaç tasarrufsa en fazla ısı kaybının olduğu
dış cepheyi yalıtmak en etkili tedbirdir.

Enerji tüketiminin azalması, atmosfere salınan sera gazının da azalmasını sağlar. Sera gazı salınımının azalması küresel ısınma ile mücadele için önemli bir adımdır. 

Coğrafi konumu nedeniyle dört mevsimi yaşayan ülkemizde kışın ısıtma, yazın ise soğutma için harcanan enerji her geçen gün artmaktadır. Enerji tasarrufu, sağlık ve termal konfor sağlamak için ısı yalıtımı yaptırmayı düşünüyorsanız ısı yalıtımı nedir, nasıl yapılır ve faydaları nelerdir? gibi sorular kafanızda oluşmuş olabilir. Tüm bu soruların cevaplarını detaylı olarak edinerek binanız için en doğru çözümleri bulmaya odaklanabilirsiniz.

Isı Yalıtımının Faydaları Nelerdir?

“Binalarda ısı yalıtımı yapılmasının faydaları nelerdir?” sorusuna verilebilecek en önemli yanıtları şu şekilde sıralayabilmek mümkündür:

Isı Yalıtımı Enerji Tasarrufu Sağlar mı?

Isı yalıtımının ilk akla gelen faydası enerji tasarrufudur. Mantolama sistemleri ile bir yapının yalıtılması, enerji verimliliğinin hem kış hem de yaz aylarında kayda değer oranda artmasına olanak tanır. Dalmaçyalı İleri Isı Yalıtım Sistemleri çözümleri ile enerji harcamalarınızda %60 a varan tasarruf sağlayabilirsiniz. Zira kış aylarında ısı kayıpları azalacağı için düşük doğalgaz tüketimi ile yaşam alanlarının sıcak kalması mümkün hale gelir. Yaz mevsiminde ise ortamı serin tutmak için minimum düzeyde soğutma sistemi kullanımı yeterli olacaktır.

Isı Yalıtımı Rutubeti Önler mi?

Isı yalıtımının faydaları ile ilgili bir liste oluştururken rutubeti önleme etkisi es geçilmemelidir. Doğru bir mantolama uygulaması sayesinde yapının iç ve dış ortam arasındaki ısı transferi azaltılarak yoğuşma riski önlenir. Yoğuşma riskinin azalmasıylayapı nemin zararlı etkilerinden korunur ve binadaki korozyon etkileri azaltılmış olur. Böylece yapı elemanlarının uzun ömürlü olması ve binanın dayanıklılığı sağlanır.

Isı Yalıtımı Sıcaktan Korur mu?

Binalarda ısı yalıtımının sağladığı yararlar arasında sıcak havanın etkilerinden korunma dabulunur. Dış cephe ısı yalıtım çözümleri, havaların iyiden iyiye ısındığı yaz aylarında dışarıdaki yüksek ısının içeriye geçişini azaltır. Bu sayede yapının içerisinde klima vb. soğutma sistemleri ile elde edilen serin ortamın uzun süre muhafaza edilmesi sağlanır. Dış cepheye uygulanacak doğru bir ısı yalıtım sistemi sayesinde daha az klima vb. soğutma sistemlerinin kullanımına bağlı olarak enerji giderlerinden tasarruf edilir. Ayrıca insan vücudu için uygun sıcaklığın sağlanmasıyla oluşan termal konfor, iç mekandaki aktivitelerde verimliliği artırır.

Isı Yalıtımı Soğuktan Korur mu?

Isı yalıtımı, kış mevsiminde yapının iç mekanındakiısının dışarıya geçişini kısıtlar.. Dış cepheye uygulanacak doğru bir ısı yalıtımı ile %60 a varan enerji tasarrufu sağlanabilir. Optimal sıcaklığın sağlanması termal konforu da beraberinde getirir. Yaşam ya da çalışma alanlarında ısı dağılımı çok daha dengeli olacağı için yapılan tüm aktivitelerde verimlilik artışı sağlanır.

Isı Yalıtımı Yapının Kullanım Ömrünü Etkiler mi?

Isı yalıtımının önemi konusunda net bir fikir edinmek için binanın kullanım ömrüne yönelik olumlu etkisine odaklanabilirsiniz. Mantolamadış etkenlere karşı yapıyı korur. Bu etki, yapı elemanlarının fiziksel özelliklerini uzun yıllar boyunca koruyabilmelerini mümkün kılar. Isı yalıtımı sayesinde, yapı elemanlarında rutubete bağlı oluşan korozyon engellenir. Böylece binanızın ömrü uzar ve dayanıklılığı artar.

Doğru bir ısı yalıtım sistemi, bina zarar görmediği sürece işlevini gerçekleştirir.

Isı Yalıtımı Yapının Değerini Artırır mı?

Isı yalıtımının faydaları arasında yapının değerini yükseltmesi de yer alır. Doğru bir ısı yalıtım sistemi ile binanın enerji sınıfı yükseltilebilir. Daha yüksek sınıfta Enerji Kimlik Belgesi ne sahip olan binaların katma değeri artar. Ayrıca ısı yalıtımının son aşamasında uygulanacak dekoratif kaplama ve dış cephe boyasına bağlı olarak bina etkileyici bir görünüme sahip olur. Oluşan bu etki sayesinde ısı yalıtımlı yapının maddi değeri, çevresinde bulunan ve standart özelliklere sahip türdeşlerine kıyasla daha yüksek seviyeye çıkar.

Isı Yalıtımı Çevrenin Korunmasına Katkı Sağlar mı?

Binalarda ısı yalıtımının önemi, çevrenin korunması açısından oldukça fazladır. Mantolamasistemleri , Türkiye ve Avrupa standartlarına uygun olarak üretilip projelendirilmelidir. Bu sayede yapının her bölümünde, dengeli ısı dağılımından söz edebilmek mümkün hale gelir. Böylece ısıtma ya da soğutma ihtiyacı çok daha az kaynak harcanarak giderilebilir. Dalmaçyalı İleri Isı Yalıtım Sistemleri ile %60 a varan enerji tasarrufu sağlanabilir. Bunun sonucunda ise sera etkisine sebep olan karbon salım oranları yapı bazında düşer. Haliyle gelecek kuşaklara çok daha sağlıklı bir dünya mirası bırakılabilir.

Mantolama hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Isı Yalıtımı Nedir? başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

ISI YALITIMI YAPTIRMAYI MI DÜŞÜNÜYORSUNUZ?


Ücretsiz Keşif Hizmeti
/isi-yalitim-rehberi/isi-yalitim-mantolama-faydalari