Profesyoneller için

Isı Yalıtım Rehberi

Mantolama Çeşitleri Nelerdir?

Mantolama, binanın iç ve dış ortam arasındaki ısı geçişlerini sınırlayarak yaşam alanlarında 4 mevsim tasarruf, 4 mevsim konfor sağlar. Tabii ısı yalıtımının yapılacağı yerin iklim bölgesi ve binanın yapısal özelliklerine göre mantolama modelleri arasından seçim yapılmalıdır. Sizin için hazırladığımız rehber aracılığıyla dış cephe mantolama çeşitleri hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Dış Cephe Mantolama Nedir?

Dış cephe mantolama, binanın iç kısmının dışarıdaki ısı değişimlerinden daha az etkilenmesi için binanın dış cephesinde gerçekleştirilen işlemler bütünüdür. Bu mantolama türü, yüksek ısı yalıtım performansı ve uygulama kolaylığından dolayı günümüzde en çok tercih edilen ısı yalıtım yöntemleri arasında yer alır.

Yeni binalar ve kullanılmakta olan binaların renovasyonu içinse dış cephe mantolama çeşitleri arasından seçim yapılabilir. Mantolama uygulamaları, var olan duvarın durumunun kontrol edilmesi ile başlar. Ardından süreç aşağıdaki adımlarla devam eder.

  • Uygulama yapılacak yerin iklim bölgesine ve yapısal özelliklerine göre malzeme seçimi yapılır.
  • İklim bölgesine göre standartlarda belirtilen kalınlıkta seçilen ısı yalıtım levhaları, ısı yalıtım sistem yapıştırıcısı ve dübeller yardımıyla duvarlara sabitlenir.
  • Yerine sabitlenen levhalar ısı yalıtım sistem sıvası ile kaplanır.
  • Sıvanın bütünlüğünü koruyabilmesi ve mekanik dayanım için alkali dayanımlı donatı filesi uygulanır.
  • Son kat dekoratif kaplamalar ile estetik görünüm kazandırılıp dış cephe boyaları ile son haline getirilir.

Bina dış cephe mantolama modelleri, binanın ihtiyaçları doğrultusunda farklılık göstermektedir. Mantolama çeşitleri vasıtasıyla elde edilecek ısı yalıtımı faydaları için uygulamanın uzman bir ekip tarafından yapılması gerekir.

Isı Yalıtım Malzemelerine Göre Mantolama Çeşitleri Nelerdir?

Mantolama projelerindeki temel amaç, yapının iç kısmının dış hava koşullarından daha az etkilenmesini sağlamaktır. Bu amaç doğrultusunda bina sahiplerinin yönelebilecekleri farklı mantolama çeşitleri ve fiyatları mevcuttur. EPS ve taşyünü ısı yalıtım malzemeleri ile gerçekleştirilen uygulamaların en sık tercih edilenleri şu şekilde sıralanır:

EPS Isı Yalıtım (Mantolama) Sistemleri


EPS ya da yaygın kullanılan adıyla genleştirilmiş polistiren köpüklü levhalar, ülkemizdeki ısı yalıtım projelerinde en çok tercih edilen malzemelerdir. Dalmaçyalı EPS Isı Yalıtım Levhaları, ideal karbon dengesi ile yüksek ısı yalıtım performansı ve uygulama kolaylığı sağlayan inovatif levhalardır.

Taşyünü Isı Yalıtım (Mantolama) Sistemleri


Bazalt, dolomit gibi volkanik kayaçların yüksek sıcaklıktaki potalarda ergitilmesi ve elyaf lifleri haline getirilmesi ile üretilen taşyünü, ısı yalıtımında çevre dostu malzemelere yönelmek isteyenlerin favorileri arasındadır. Hem dış hem de iç cephede ara bölme gibi alanlarda ısı, ses ve yangın yalıtım malzemesi olarak kullanılabilen taşyününün performansı oldukça yüksektir.

Dalmaçyalı Isı Yalıtım Sistemleri farklı bina ihtiyaçlarına kusursuzca uyum sağlayabilecek şekilde geliştirilmiştir. Isı yalıtımının avantajlarından yararlanmak isteyenlerin yönelebilecekleri Dalmaçyalı çözümleri şunlardır:

Dalmaçyalı İdeal Carbon Isı Yalıtım Sistemi

Dalmaçyalı İdeal Carbon Isı Yalıtımı Levhası, inovatif tasarımı ve üretim teknolojisi ile yüksek ısı yalıtım performansı sağlar. Diğer tüm Dalmaçyalı çözümleri gibi ısı yalıtım sistem ve ürün standartlarına tam uyumludur. Ayrıca Avrupa Teknik Onay Kuruluşu “EOTA” tarafından verilen ETAG 004 belgesine sahiptir.Dalmaçyalı Stonewool Isı Yalıtım Sistemi Dalmaçyalı Stonewool SW035 Taşyünü Isı Yalıtım Levhası ile 040 sınıfı taşyünü levhalara göre %10‘a kadar daha fazla ısı yalıtımı avantajı elde edebilirsiniz. Dalmaçyalı Stonewool Sistem yüksek ısı yalıtımının yanında ses ve yangın yalıtım performansı da sunmaktadır. Ayrıca Avrupa Teknik Onay Kuruluşu “EOTA” tarafından verilen ETAG 004 belgesine sahiptir.

Dalmaçyalı Double Carbon Isı Yalıtım Sistemi

Dalmaçyalı Double Carbon Isı Yalıtım Levhası, üstün ısı yalıtım perfomansının yanı sıra ilgili standardı sağlayan minimum değere göre 5 kata kadar daha yüksek darbe dayanımına (>10 joule) sahiptir. Üstelik EPS levhalarda maksimum 10 metreye kadar dübelsiz uygulanabilir. Ayrıca Avrupa Teknik Onay Kuruluşu “EOTA” tarafından verilen ETAG 004 belgesine sahiptir.

Dalmaçyalı Organic Isı Yalıtım Sistemi

Dalmaçyalı Organic Sistem, İdeal veya Double Carbon Isı Yalıtım Levhaları ile sunduğu yüksek ısı yalıtım performansının yanı sıra kullanıma hazır ürünler ile hızlı ve pratik uygulama ile işçilik ve zamandan tasarruf avantajı sağlar. Kullanıma hazır ürünler içeren sistemin darbe dayanımı, ilgili standardı sağlayan minimum değere göre 5 kata kadar daha fazladır. Dalmaçyalı Organic sistem ayrıca prefabrik ve hareketli cepheler ile tam uyumludur.

Mantolama konusunda detaylı bilgi sahibi olmak için Isı Yalıtım Nedir? başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

ISI YALITIMI YAPTIRMAYI MI DÜŞÜNÜYORSUNUZ?


Ücretsiz Keşif Hizmeti
/isi-yalitim-rehberi/mantolama-cesitleri-nelerdir