Profesyoneller için

Termal Konfor

Isı Yalıtımı ile Hem Tasarruf Edin Hem Çevreyi Koruyun.

Avrupa daki toplam enerjinin %40 ı binalarda tüketiliyor ve bu enerjinin % 80 i ısıtma ve soğutma amaçlı harcanıyor.

Binalarda daha az enerji kullanılabilmesini sağlayan ısı yalıtım sistemleri iklim krizi ile mücadelede önemli bir çözüm sunuyor. Doğru ısı yalıtımıyla her m2 si 6 çam ağacının emisyonuna eş değer sera gazı tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Doğru bir ısı yalıtım sistemiyle evinizde ısıtma ve soğutma için harcadığınız enerjiden %60’a varan tasarruf sağlayarak hem ülke ekonomisine hem de bütçenize katkıda bulunabilirsiniz.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Mühendisliği Bölümü ve Afet Yönetimi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu ve Marmara Üniversitesi (MÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Göğüs Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bülent Karadağ, Ocak 2022'de başlayan ve hala devam eden bu araştırmada, biri Dalmaçyalı İleri Isı Yalıtım Sistemi ile yalıtılmış, diğeri ise ısı yalıtımı yapılmamış iki örnek evde, iç ve dış ortamda yapılan ölçümler ile termal konforu ve insan sağlığına etkilerini karşılaştırdık.
" Projenin başlangıcından itibaren, evlerdeki sıcaklıklar aynı seviyede tutuldu ve yapılan enerji ölçümlerine göre, ısı yalıtımlı evde ısı yalıtımsız eve göre %60’a varan enerji tasarrufu sağlandı."

Araştırmamız bünyesinde, İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü ve Afet Yönetimi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, araştırma sonuçlarını şöyle aktardı: "Isı yalıtımsız evde iç duvar yüzey sıcaklıklarındaki değişim 6⁰C leri bulurken, ısı yalıtımlı evde bu fark 1⁰C'ye bile ulaşmıyor. Yaklaşık olarak 7.5 katlık bir farktan bahsediyoruz."
"Sadece bir ayda ısı yalıtımlı evde sağlanan enerji tasarrufu ile her bir metre kare için yaklaşık 86 kg CO2 eşdeğeri sera gazı salımı engelleniyor. Bu da İstanbul-Antalya arasındaki bir uçuşun neden olduğu CO2 salımıyla eşdeğer."

Araştırma Çıktıları


Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu ve Prof. Dr. Bülent Karadağ liderliğinde yaptığımız bu bilimsel araştırmanın günümüze kadar olan çıktıları sonucunda; bir binanın ideal oranda ısı, nem ve hava akımına sahip olması olarak tanımlanan termal konforun sağladığı olumlu sonuçları ispatlamış ve belgelemiş olduk.
Dalmaçyalı olarak uzman Ar-Ge ekibimiz, teknoloji ve inovasyon gücümüzle binaların dört mevsim termal konfora sahip olabilmesi için ileri ısı yalıtım sistemleri kuruyoruz. Siz de doğru ısı yalıtım sistemiyle hem evinizi hem sağlığınızı koruyun!
3 Adımda Binanıza Özel
Enerji Tasarrufu
Analiz Raporunu Görün
Ücretsiz Dalmaçyalı Enerji Tasarrufu Analiz Raporunu doldurup binanıza özel tasarruf miktarını anında öğrenebilirsiniz.
Hemen Öğren

ISI YALITIMI YAPTIRMAYI MI DÜŞÜNÜYORSUNUZ?


Ücretsiz Keşif Hizmeti
/termal-konfor/tasarruf-ve-cevre