Profesyoneller için

Termal Konfor

Isı Yalıtımıyla Evinizde Termal Konfor ve Sağlıkla Yaşayın.

Fiziksel ve ruhsal sağlığımız için dışarıdaki hava kadar içerideki havanın kalitesi de önemli. Ortam sıcaklığının ortalama 21 derece olduğu evler termal konfor koşullarını sağlıyor. Doğru ısı yalıtımı sistemleri ile evinizde termal konforu sağlayabilirsiniz.
" Termal konfor, hem fiziksel sağlığımızı hem de zihinsel faaliyetlerimizi birebir etkileyen çok önemli bir kavramdır. Doğru ısı yalıtımı yapılmış evlerimizde termal konforlu yaşamı sağlıkla sürdürebiliriz. "


İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Mühendisliği Bölümü veAfet Yönetimi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu ve Marmara Üniversitesi (MÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Göğüs Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bülent Karadağ, Ocak 2022’de başlayan ve hala devam eden bu araştırmada biri Dalmaçyalı İleri Isı Yalıtım Sistemi ile yalıtılmış, diğeri ise ısı yalıtımı yapılmamış iki örnek evde, iç ve dış ortamda yapılan ölçümler ile termal konforu ve insan sağlığına etkilerini karşılaştırdık.

Araştırmamız bünyesinde, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Göğüs Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr.Bülent Karadağ, ısı yalıtımı olmayan evde bir mantar çeşidi ürediğini, bu mantarın enfeksiyonlara yatkınlık sağlayan, alerjik reaksiyonları kolaylaştıran ve iç ortam hava kalitesini bozan bir mantar türü olduğunu belirtti.

Doğru şekilde ısı yalıtılmış ve iklimlendirilmiş evlerde rutubet ve küf sorunları yaşanmadığını belirten Karadağ şöyle devam etti: “Hem yapılan ölçümler hem de anket çalışması ile küf ve rutubet oluşumundaki ana faktörün ısı yalıtımı yapılmaması olduğu belirlenmiştir. Evlerimizdeki termal konforun hem fiziksel sağlığımız için hem de keyifli ve konforlu bir yaşam sürmek için gerekli olduğu tüm bilimsel yöntemlerle tespit edilmiştir.
" Küflü evde yaşayanlarda %50 oranında
KOAH, Astım, Bronşit ve Alerjik Bronşit varken,
küfün olmadığı evlerde bu oran %22. "
  • Isı yalıtımsız evlerin %30 unda rutubet ve küf oluşumu görüldü.
  • Küf sorunu olan evlerde yaşayanlarda %50 oranında KOAH, astım, bronşit, alerjik bronşit bildirilirken küfün olmadığı evlerde bu oran %22.
  • Küf sorunu yaşanan evlerde yaşayanlarda akciğer ve üst solunum yolu enfeksiyonu belirgin fazla.
  • Alerjik astım veya alerjik nezle ise küflü evlerde %43 iken, küf sorunu olmayan evlerde %22.
  • Mevsim geçişlerinde astım şikayetleri ısı yalıtımsız evlerde %21, ısı yalıtımlı evlerde %9 oranında görülmektedir.
  • Küflü ortamda yaşayanlarda solunum güçlüğü nedeniyle hastaneye başvuru da daha fazla. Enfeksiyon olmaksızın solunum güçlüğü ve hırıltı ile hastaneye başvurma oranı küflü evlerde %50, küf sorunu olmayan evde ise %23.

Araştırma Çıktıları


Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu ve Prof. Dr. Bülent Karadağ liderliğinde yaptığımız bu bilimsel araştırmanın günümüze kadar olan çıktıları sonucunda; bir binanın ideal oranda ısı, nem ve hava akımına sahip olması olarak tanımlanan termal konforun sağladığı olumlu sonuçları ispatlamış ve belgelemiş olduk.
Dalmaçyalı olarak uzman Ar-Ge ekibimiz, teknoloji ve inovasyon gücümüzle binaların dört mevsim termal konfora sahip olabilmesi için ileri ısı yalıtım sistemleri kuruyoruz. Siz de doğru ısı yalıtım sistemiyle hem evinizi hem sağlığınızı koruyun!
3 Adımda Binanıza Özel
Enerji Tasarrufu
Analiz Raporunu Görün
Ücretsiz Dalmaçyalı Enerji Tasarrufu Analiz Raporunu doldurup binanıza özel tasarruf miktarını anında öğrenebilirsiniz.
Hemen Öğren

ISI YALITIMI YAPTIRMAYI MI DÜŞÜNÜYORSUNUZ?


Ücretsiz Keşif Hizmeti
/termal-konfor/termal-konfor-ve-saglik