Profesyoneller için

Isı Yalıtım Rehberi

Isı Yalıtımı Konusunda Doğru Bilinen Yanlışlar

Tekniğe uygun ısı yalıtım uygulaması ile ortalama % 50 enerji tasarrufu sağlayarak her yıl ülke olarak harcadığımız enerji masraflarımızı yarı yarıya azaltmak mümkündür.

Yanlışlar

Doğrular

Yanlış
Isı yalıtımında aynı iklim bölgesindeki her bina için aynı kalınlıkta ısı yalıtım malzemesi kullanılır.
Doğru
TS 825 standardında belirtilen U değerleri baz alınarak asgari şartların sağlanması ile hazırlanacak ısı yalıtım raporuna göre ısı yalıtım malzemesi kalınlıkları belirlenir, doğru orantılıdır.
Yanlış
Isı yalıtım malzemesi kullanmadan, sıva veya boyalarla ısı yalıtımı yapılabilir.
Doğru
Binamızın dış kabuğunu oluşturan malzemelerin kalınlık ve ısıl direncine göre belirlenen “U” değerine uygun yalıtım yapılabilir
Yanlış
Dış cephe ısı yalıtım uygulamalarında önemli olan tek şey işçilik kalitesidir, malzemelerin hepsi aynı özelliktedir.
Doğru
Dış cephe ısı yalıtım uygulamasının ömrü, doğru işçilik uygulaması ile kullanılacak sistem ürünlerinin birbiriyle uyumu, ürünlerin kalite standartlarına uygunluğu ile yapılması gereklidir.
Yanlış
Sıcak bölgelerde ısı yalıtımı yaptırılmasına gerek yoktur.
Doğru
Isı yalıtımı kışın ısınmak, yazın serinlemek için harcanan enerji ve yakıttan tasarruf sağlamaktadır. Bir binanın soğutulması için harcanan enerji, ısıtılması için harcanan enerji kadar önemlidir. TS 825 Standardında belirtilen gün derece bölgelerine göre hesap yapılıp kalınlık belirlenmeli ve ısı yalıtım uygulaması yapılmalıdır.
Yanlış
Ucuz malzeme kullanımı ile mantolama maliyetlerimi düşürebilirim.
Doğru
Ucuz dış cephe ısı yalıtımı malzemeleri kullanımı ilk etapta tasarruf etmenizi sağlasa da uzun vadede sizi zarara sokar. Ucuz malzemelerle yapılan ısı yalıtımı işlemi problemlere neden olur ve bu problemlerin çözümü için harcanan tutarlar, bu işlemin astarı yüzünden pahalıya gelmesine neden olur. Isı yalıtımından maksimum fayda alınabilmesi için kalite standartlarına uygun ve performansı test edilmiş malzemelerin kullanılması gerekir.
Yanlış
Herhangi bir firmaya ısı yalıtımı (Mantolama) yaptırabilirim.
Doğru
Dış cephe ısı yalıtımı işlemi söz konusu olduğunda bazı firmalar sundukları uygun fiyatlar ile size cazip görünebilir. Fakat ısı yalıtımı işleminin mutlaka konu ile ilgili bilgi birikimi ve tecrübesi olan bir firma tarafından yapılması gereklidir. Aksi takdirde bu işlem uzun vadede büyük maddi kayıplara uğramanıza neden olabilir.

ISI YALITIMI YAPTIRMAYI MI DÜŞÜNÜYORSUNUZ?


Ücretsiz Keşif Hizmeti
/isi-yalitim-rehberi/isi-yalitim-konusunda-dogru-bilinen-yanlislar