Profesyoneller için

Isı Yalıtım Rehberi

Isı Yalıtım (Mantolama) Nedir?

Hem yaz hem de kış mevsimlerinde, farklı ortamlar arası ısı geçişlerini sınırlayan, yaşadığımız ortamdaki konfor koşullarını daha az enerji harcayarak koruyan tüm uygulamalara “ISI YALITIMI” diyoruz.

Isı yalıtımı yaparak binanın ömrünü uzatmak, kullanıcıya sağlıklı, konforlu mekanlar sunabilmek ve bina kullanımı boyunca ısıtma ve soğutma için harcanan yakıt giderlerinde büyük kazanım sağlamak mümkündür.

Dünya kaynaklarının doğru şekilde kullanılması, çevrenin korunması ve ekonomik açıdan çok önemli. Isı yalıtımı, dünya kaynaklarının önemli bir bölümünü oluşturan enerjinin korunması için uzun vadeli bir çözüm olarak öne çıkıyor. Isı yalıtımı yaptırmayı düşünüyorsanız “Mantolama nedir?” sorusundan başlayarak ısı yalıtımı ile ilgili bilgi edinmenizi sağlayacak detayları içeriğimizin devamında bulabilirsiniz.

Dış Cephe Isı Yalıtımı (Mantolama) Nedir?

Mantolama hakkında detaylara geçmeden önce bu konuda ilk kez araştırma yapıyorsanız, “Yalıtım nedir?” sorusundan başlamakta fayda var. Yalıtım, en basit tanımıyla, belirli bir akımı engellemek için gerçekleştirilen işlemlerin genel adıdır. Yalıtım; ses, ısı veya su aktarımını kontrol altına almak için yapılır.

Isı yalıtımı ise farklı sıcaklık değerlerine sahip iki ortam arasındaki ısı transferini azaltmak için yapılan uygulamalardır. Mantolama olarak da bilinen ısı yalıtım uygulamaları, yapının içerisindeki ısının dışarıya, dışarıdaki ısının içeriye geçme oranını azaltır. Bu amaç doğrultusunda yapının durumuna bağlı olarak binalar için çeşitli dış cephe ısı yalıtım ürünleri kullanılır. Günümüzde kullanımı yaygın ısı yalıtım malzemelerinin başında EPS (Expanded Polystyren Foam) ve taşyünü gelir.

Neden Isı Yalıtımı Uygulaması Yaptırmalıyız?

“Isı yalıtımı nedir?” sorusunun cevabını öğrendikten sonra sağladığı faydalara da değinmek gerekir. Mantolama çözümlerinin beraberinde getirdiği en önemli fayda, binanın daha az enerji ile ısıtılması veya soğutulmasının mümkün hale gelmesidir. Isı yalıtımı, kış mevsiminde içeride ısıtılan ortamın soğumasını engellerken , yaz mevsiminde ise klima vb. soğutma cihazlarının kullanımı ile oluşan iç ortam serinliğinin daha uzun süre muhafaza edilmesini sağlar. Isı değişimlerinden ve dış etkenlerden binanın korunması, termal konfor sağlamanın yanı sıra binanın yapısal olarak ömrünü uzatır. Ayrıca enerji tasarrufu sağlayarak yaşam alanlarını soğutmak veya ısıtmak için yüksek faturalar ödemek zorunda kalmaz vedoğanın korunmasına katkıda bulunmuş olursunuz.

Diğer ısı yalıtımı faydaları ise şu şekildedir:

 • Uzun Yıllar Enerji ve Maliyet Tasarrufu Sağlar
 • Dalmaçyalı Isı Yalıtım Sistemleri ile dış cephenize yapılacak doğru bir ısı yalıtım uygulaması sayesinde enerji ve yakıttan %60 a varan tasarruf ederek, hem ülke ekonomisine hem de kişisel tasarrufunuza katkı sağlayabilirsiniz.

 • Yapıların Sağlık ve Konforunu Artırır
 • Dalmaçyalı Isı Yalıtım Sistemleri ile evin içerisindeki ısı, odalara dengeli bir şekilde dağılır. Bu sayede rutubet kaynaklı küf vb. hijyenik sorunlar büyük ölçüde azalır ve aileniz ile birlikte sağlıklı, mutlu ve güvenli mekanlarda yaşarsınız.

 • Binaların Enerji Verimliliğini Artırır
 • Dalmaçyalı Isı Yalıtım Sistemleri ile yenilenen binalar hem uzun ömürlü tasarruf ile tanışır, hem de ekstra bedel ödemeden ısı yalıtımının da katkısı ile daha yüksek sınıfta enerji kimlik belgesine sahip olabilir.

 • Güvenli Yapılar Sağlar
 • Dalmaçyalı Isı Yalıtım Sistemleri ile cephelerinizin dış etkenlere karşı yıpranmasının önüne geçebilir, binanızın yapısal olarak çok daha uzun yıllar ayakta kalmasını sağlayabilirsiniz.

 • Estetik Yapılar Sunar
 • Dalmaçyalı Isı Yalıtım Sistemleri ile binanızın eskimiş, yıpranmış ve solgun yüzü yenilenerek hayallerinizdeki estetik ve görsel güzellikteki görüntüye kavuşur.

 • Çevre Dostudur
 • Dalmaçyalı Isı Yalıtım Sistemleri ile elde edeceğiniz yakıt ve enerji tasarrufu sayesinde CO2 kaynaklı sera gazı salımını önleyerek doğaya ve çevreye katkı sağlayabilirsiniz.

  Isı Yalıtımı Nerelerde Kullanılır?

  Isı yalıtım çözümlerinin uygulanabildiği yapı türleri oldukça fazladır. Uygulama yerlerinin başında konutlar, okullar, kamu binaları, hastaneler, oteller, endüstriyel yapılar gelir. Mantolama sayesinde yapılar dış etkenlerden korunur ve ısının ortamda dengeli yayılımı çok daha kolay biçimde sağlanabilir. Böylece binayı oluşturan yapı elemanlarında rutubet kaynaklı oluşabilecek korozyon engellenerek binanın ömrünün uzamasına katkı sağlanır.

  Isı yalıtımı, yaşadığımız konutların yanısıra kamusal yapılarda da enerji tasarrufu sağlayarak termal konforu artırır. Böylece iç mekandaki iş verimliliği ve yaşam kalitesi artmış olur.

  Isı Yalıtımı Ömrü Ne Kadardır?

  Isı yalıtımının önemi hakkında bilgi edinirken, uygulama ömrü konusunda da bilinçlenmek önemlidir. Mantolama sistemlerinin ömrü, uygulama esnasında kullanılan ısı yalıtım malzemenin kalitesi ve performansı kadar yapılacak ısı yalıtım uygulamasının detaylarının sağlıklı çözülmesi ile doğru orantılıdır. Standartlara uygun olmayan, kalitesiz malzeme seçimi ve hatalı uygulama, hem ısı yalıtım performansının ömrünü kısaltır hem de binanın dış etkenlere karşı korunmasının önüne geçer.

  Buna karşılık mantolama konusunda yeterli bilgi birikimine ve tecrübeye sahip bir firmadan hizmet alındığında, kalite standartlarına uygun ve performansları test edilmiş doğru bir ısı yalıtım sistemi ile uygulamanın ömrü yapınınki ile doğru orantılı hale gelir. Yani yapı ayakta kaldığı süre boyunca ısı yalıtımı uygulaması da işlevini tam performansla yerine getirir.

  Tüm bunlara ek olarak mantolamanın bir sistem olarak değerlendirilmesi gerekir. Isı yalıtım sistemlerinde kullanılan malzemelerin kalitesi ve birbirine uyumu sistem performansı açısından çok önemlidir. Dalmaçyalı İleri Isı Yalıtım Sistemleri ni oluşturan tüm ana bileşenler birbirine uyumlu olarak aynı tesislerde üretilmekte ve test edilmektedir. Böylece ısı yalıtımının “doğrusu” ile 4 mevsim tasarruf 4 mevsim konfor sağlanmış olur.

  Yalıtımlı ve yalıtımsız bina arasındaki farkı görmek için sağa sola kaydırabilirsiniz.

  Original Image
  Modified Image

  ISI YALITIMI YAPTIRMAYI MI DÜŞÜNÜYORSUNUZ?


  Ücretsiz Keşif Hizmeti
  /isi-yalitim-rehberi/isi-yalitim-mantolama-nedir